پیام مدیر:

رسانه آپ آهنگ مرجع دانلود آهنگ های جدید ایرانی مجاز می باشد

تمام آهنگ ها با رضایت صاحب اثر و لینک مستقیم با متن موزیک ها درج می شود

جهت پخش آثار موسیقی خود تماس بگیرید.


aloteam@

از دست نده!

مقایسه پیانوهای ydp و clp یاماها، کدام سری بهتر است؟

۱ تیر ۱۴۰۲

پیانو

استفاده از تجربه دیگر و رفتن به دنبال راهی که دیگران رفته‌اند برای جلوگیری از ضرر و زیان توصیه می‌شود اما زمانی که پای خرید و هزینه کردن به میان می‌آید، صرفا استفاده از تجربه دیگران کافی نیست و نیاز به بررسی‌های دقیق‌تری است. این موضوع در مورد خرید محصولات گرانقیمت مانند پیانو که یکی از گران‌ترین ابزار آلات موسیقی است، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در زمان خرید این وسیله علاوه بر تجربیات دیگران باید با ویژگی‌ مدل‌های مورد نظر خود نیز آشنایی داشته باشید. به همین منظور این مطلب را به مقایسه دو سری پرطرفدار از پیانوهای یاماها یعنی سری YDP و CLP اختصاص داده‌ایم. با ما همراه باشید تا ضمین مقایسه پیانوهای YDP و CLP یاماها، ویژگی‌های مدل‌های هر سری را نیز به شما معرفی کنیم.

تفاوت اکشن پیانوهای YDP و CLP

پیانو دیجیتال

YDP و CLP دو سری پرطرفدار از پیانوهای دیجیتال برند یاماها هستند. سری clp شامل پیانوهای Clavinova و سری ydp شامل پیانوهای Arius است. این دو سری از همه جهات تفاوت‌های فاحشی با یکدیگر دارند که یکی از آن‌ها در اکشن یا احساسی است که زمان لمس کردن و نواختن کلیدها در نوازنده ایجاد می‌شود.

هرگونه حرکت روی کلاویه‌های پیانو اکشن نام دارد، این حرکت می‌تواند لمس کلاویه‌ها و فشار به آن‌ها برای خارج شدن یک صدا، برگشت کلاویه‌ها به بالا بعد از نواختن و لمس و احساس کردن جنس کلاویه‌ها باشد. بهترین اکشن در پیانوها مربوط به پیانوهای کلاسیک یا آکوستیک است که حس واقعی نواختن را در نوازنده ایجاد می‌کند.

البته در سال‌های اخیر تلاش شده که پیانوهای دیجیتال هم به این احساس نزدیک شوند، چنانچه این کار در سری clp یاماها انجام گرفته است. تمام مدل‌های سری clp یاماها از اکشن چکشی سنگین و 3 درجه‌ای برخوردار هستند که لمس آن به پیانوهای واقعی نزدیک‌تر است. البته سری ydp نیز دارای اکشن چکشی سنگین هستند اما لمس معمولی‌تری نسبت به سری قبل دارند. در میان پیانوهای سری clp مدل‌ها 645 و 685 که ساخته شده از چوب طبیعی با روکش عاج مصنوعی هستند و در میان پیانوهای ydp، پیانو دیجیتال ydp 145 و 144بیشترین شباهت را به اکشن پیانوهای آکوستیک دارند. در مقایسه میان اکشن‌های هر دو پیانو، پیانوهای clp پیروز میدان هستند.

مقایسه پیانوهای YDP و CLP از نظر ظاهر

دیگر تفاوت پیانوهای YDP و CLP، تفاوت ظاهری این دو سری است. پیانوهای clp ظاهری کلاسیک‌تر و اندازه‌ای کوچک‌تری دارند، در حالی که مدل ydp پیانوهایی با سایز بزرگ‌تر دارد و ظاهر آن‌ها، ظاهر عادی پیانوهای دیجیتال است.

شکل ظاهری کلاویه‌ها در هر دو سری تقریبا مشابه است اما در کنار مدل‌های مختلف سری clp کلیدهایی وجود دارد که امکان استفاده از قابلیت‌های مختلف این سری را فراهم می‌کند. این کلیدها در سری ydp وجود نداشته یا تعداد کمتری دارند.

در کل می‌توان گفت که تفاوت ظاهری تنها موضوعی است که باعث برتری این دو سری به یکدیگر نمی‌شود زیرا هر کدام دارای ویژگی‌های منحصر به فرد از این نظر هستند.

مقایسه صدای پیانو یاماها YDP و CLP

پیانو ydp

مقایسه پیانوهای YDP و CLP از انواع سری پیانو یاماها را با بررسی تفاوت‌های هر سری در میزان و قدرت صدا ادامه می‌دهیم. تمام مدل‌های پیانو یاماها در سری ydp از سیستم صوتی Pure tone یا صدای خالص برخوردار هستند. این سیستم با نمونه برداری از صدای پیانو گرند C100 همین برند، طراحی و اجرا شده است. در حالی که در سری پیانوهای clp از صدای دو مدل برتر پیانوهای گرند مخصوص کنسرت یعنی CFX و Bosendorfer نمونه برداری شده که موجب غنی‌تر شدن صدای آن‌ها می‌شود.

طبق این مقایسه و بررسی‌های انجام شده در میزان شفافیت، وضوح و واقعی‌ بودن صدای پخش شده حین اجرا، پیانوهای یاماها سری clp از کیفیت صدای بهتری برخوردار هستند و با اختلافی فاحش نسبت به سری ydp عملکرد و رتبه بهتری دارند.

امکانات سری YDP و CLP

پیانو دیجیتال یاماها

امکانات یکی دیگر از موضوعاتی است که در مقایسه پیانوهای YDP و CLP یاماها باید به آن توجه کرد. در مقایسه از نظر امکانات و قابلیت‌ها نیز سری clp نسبت به ydp برتری دارد که از مهم‌ترین دلایل این موضوع می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تنوع امکانات از نظر صداگذاری و قابلیت‌های پخش در سری clp بیشتر از سری پیانوهای ydp است.
  • مجموعه صدای سازهای ارائه شده در پیانوهای سری clp بسیار بیشتر از پیانوهای ydp می باشد.
  • صدای پیانوهای clp علاوه بر صدای معمول این ساز و دیگر سازها، دارای اصوات خاص و تکنیکی هم هستند تا به صدای واقعی سازهای دیگر نزدیک‌تر شوند.
  • سری clp دارای ریتم‌های بیشتر و سنسور داخلی است که در سری ydp به چشم نمی‌خورد.

امکانات جانبی و قابلیت‌های پیانوهای YDP و CLP

از دیگر مواردی که در مقایسه پیانوهای YDP و CLP می‌توان مد نظر قرار داد، قابلیت‌ها و امکانات جانبی این دو سری پیانو هستند. یکی از این تجهیزات خروجی هدفون در پیانو است که برای تمام مدل‌های هر دو سری لحاظ شده است اما قابلیت‌های آن در مدل clp بیشتر از مدل ydp است.

خروجی هدفون در سری ydp یک خروجی عادی و در سری clp دارای قابلیت Binaural Sampling است. به عبارت دیگر زمانی که پیانوهای سری clp را به هدفون متصل می‌کنید، صدایی تمیز و منحصر به فرد از ساز خواهید شنید، گویی با پیانو سی اف ایکس گرند در حال نواختن هستید.

پلی فونی بیشتر از دیگر امکانات جانبی پیانوهای سری clp است که باز هم این سری را نسبت به ydp برتری می‌دهد. این قابلیت در واقع بیانگر تعداد نت‌هایی است که به طور همزمان با یک پیانو قابل اجرا هستند و میزان آن در پیانوهای سری clp، 256 و در پیانوهای سری ydp 192 است.

قیمت پیانوهای YDP و CLP

دیگر اختلاف پیانوهای YDP و CLP یاماها در قیمت آن‌هاست. پیانوهای سری clp از قیمت بالاتری نسبت به سری ydp برخوردار هستند که با توجه به عملکردی که دارند، دور از انتظار نیست.

اگر محدودیت بودجه ندارید و به دنبال پیانویی با قیمت مناسب هستید و در عین حال کیفیت و امکانات برای شما اهمیت دارد، پیانوهای سری clp با قیمت متوسط و رو به بالا و امکانات بی‌نظیر گزینه‌ای مناسب برای شما هستند اما افراد مبتدی در حوزه موسیقی می‌توانند با خرید پیانوهای ydp، ضمن پرداخت هزینه کمتر، عملکرد قابل قبولی از پیانو داشته باشند.

در مورد فاکتور قیمت باید یک موضوع مهم را در نظر گرفت و آن قابل استفاده بودن پیانوهای clp در سطوح متوسط و حرفه‌ای نوازندگی است که باز هم قیمت بالای این سری را مقرون به صرفه می‌کند.

کلام آخر

خرید پیانو، اولین قدم برای ورود به مسیر نوازندگی می باشد و بهتر است جهت ورود به این مسیر از پیانوهای دیجیتال یاماها که کیفیت بالایی داشته و امکانات مناسبی برای مبتدیان دارند، استفاده کنید. این برند، تولید کننده مدل‌های مختلف پیانو با ویژگی‌ها و قابلیت‌های گوناگون است که علاوه بر مبتدیان حتی افراد حرفه‌ای هم امکان استفاده از آن‌ها را دارند.

اگر تصمیم خود را برای خرید پیانو گرفتید، پیشنهاد می کنیم حتما قبل از تهیه یک پیانو نکات مهم گفته شده در فرصت امروز در خصوص نکات مهم خرید پیانو را مطالعه کنید تا خریدی مطمئن داشته باشید.

به این آهنگ چه امتیازی می دهید؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. شمارش آرا: 0

اولین نفری باشید که به این آهنگ امتیاز می دهید.

برای دانلود آهنگ بر روی لینک زیر کلیک کنید.